SDRUŽENÍ
DOPRAVNÍCH PSYCHOLOGŮ
A DOPRAVNÍCH SPECIALISTŮ

Představujeme naše členy

PhDr. et Mgr. Karel Havlík


Životopis:

PhDr. et Mgr. Karel Havlík

PhDr. et Mgr. Karel Havlík, akreditovaný dopravní psycholog a publicista se čtyřicetiletou praxí v oboru a s více jak dvaceti tisíci vyšetřených zejména profesionálních řidičů se původně vyučil leteckým mechanikem a obsluhoval letadla – proudové MIG-15 a vrtulové JAK-11.

Při zaměstnání vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Plzni a FSV UK Praha (publicistika - psychologie a sociologie medií - 5 let) + pedagogická psychologie (3 roky) s rigorózní prací u prof. PhDr. Františka Hyhlíka, DrSc., (jeden ze zakladatelů české psychotechniky a psychologie práce.)

V pozici dětského psychologa v Krajské pedagogicko psychologické poradně v Plzni napsal počátkem sedmdesátých let první studii o pedagogicko psychologických aspektech dopravní výchovy u dětí. Krátce vykonával praxi klinického psychologa na psychiatrické ambulanci městské kliniky v Plzni, kde hlouběji pronikl do problematiky projektivních metod.

V pozici psychologa práce pracoval deset let na Klinice pracovního lékařství FN v Plzni pod vedením prof. MUDr. Františka Hůzla, DrSc., se kterým také spolupracoval na soudně znaleckých posudcích.

Založil první dopravně psychologickou laboratoř v západočeském kraji v rámci ředitelství ČSAD n. p. Plzeň koncem roku 1974. Vyšetřil stovky žáků pro obor automechanik a tisíce profesionálních řidičů a řidiček především exponovaných doprav, například mezinárodních kamionů a mezinárodních dálkových autobusů. Zpracoval řadu forenzních dopravně psychologických posudků pro dopravní policii a soudy.

Publikoval od roku 1975 desítky odborných a vědeckých statí v Československé psychologii, v Psychologii v ekonomické praxi, v lékařských časopisech a sbornících – Sborník ÚSMD Praha a VA Vyškov, Praktický lékař, Pracovní lékařství, Železniční zdravotnictví, Psychologie Dnes, Personál, Moje psychologie aj.  Napsal odborné knihy pro dopravní psychology a psychology práce a organizace, například Rorschachovské minipraktikum, Zulligerův test a Lüscherův subtest v dopravně psychologické praxi, Nové přístupy v aplikaci Rorschachových metod pro individuální a skupinovou psychodiagnostiku v dopravní psychologii, Metodická příručka – Selektivní projektivní test ZRB pro individuální a skupinovou dopravní psychodiagnostiku, Vademecum postgraduálního studia dopravní psychologie aj.  Je autorem populárně odborných publikací, například Psychologie pro řidiče, Osudová střetnutí, Psychologie v řidičské praxi – učebnice pro autoškoly a mnohých dalších například Psychoanalýza zločinu – rozhovory za mřížemi.

Dosud pracuje na pozici dopravního psychologa  podniku ČSAD autobusy, a. s. v Plzni a Klatovech.  Řídí Centrum psychologie práce pro jihozápadní Čechy se sídlem ve Svrčovci u Klatov.


Úvod  |  O nás  |  Jak se stát členem  |  Partneři  |  Kontakt  |  Pro členy